Barış Savaş – Yerle gök arasında bir nakkaş

Minyatürün kadim ilkelerine sadık kalarak kendi üslubunu oluşturan çağdaş bir nakkaş, Nusret Çolpan,  Fatih Belediyesi’nin iki farklı mekanda açtığı sergilerle anılıyor.

Türk Minyatürünün çağımızdaki en büyük ustası Nusret Çolpan, geleneksel sanatı günümüze özgün bir yorumla taşıdı, yeni ve kendine özgü bir resim dili üretmişti. 2008 yılında kaybettiğimiz Nusret Çolpan geride yüzlerce eser bıraktı.

Serginin birinci durağı Fatih Belediye Başkanlığı binasında bulunan sanat galerisinde izleyicilerle buluştu. Bu sergide Nusret Çolpan’ın eserlerinden yola çıkarak genç sanatçıların hazırladığı video uygulamaları ve enstalasyonlara yer veriliyor. Kadırga Sanat Galerisinde ise Nusret Çolpan’a ait 40 eser sergileniyor.

FATİH’İN KÜLTÜR SANATLA ANILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Merhum Nusret Çolpan’ın ailesinin de katılımıyla gerçekleştirilen sergi açılışında konuşan Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Fatih’in kütüphaneler, sanatçılar, yayınevleri ve sanat galerileriyle anılmasını arzu ettiklerini ve bu yönde çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Başkan Ergün Turan, kültürel bir muhit oluşturmanın önemine de değinerek, “Bizim medeniyetimiz inşa ve ihya medeniyetidir. Tek başına inşa etmek yetmiyor. Bazen inşa etmeyi, ihya etmek gibi anlıyoruz. İhya etmek, yani yeniden hayat vermek insanla olan bir şey. İnsanın kalitesiyle içinde bulunduğu mekân da ihya olmuş oluyor.”