Bedir Acar – Yerle gök arasında bir nakkaş

Üzerine resimler nakşettiği ahşap kaşıklarla Ord. Prof. A. Süheyl Ünver‘in karşısına çıktığında henüz 20 yaşında bir gençti.

O gün kapısından girdiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Enstitüsü‘nde bulunan Nakışhane bölümü, 20 yaşındaki genç adam için, büyük bir medeniyete açılan kapı olacaktı.

O güne kadar sanat eğitimi almamış bu heyecanlı gencin göz kamaştıran yeteneği, dönemin kutup yıldızlarından Süheyl Ünver Hoca başta olmak üzere herkesi etkilemişti.

Aradan yıllar geçer, o delikanlı Nakışhane’de pişer ve eserleri özel koleksiyonları süslemeye başlar; Paris‘i minyatürü Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand‘a, Moskova minyatürü ise Putin‘e ulaşır.

Aslında onun eserlerini milyonlarca İstanbullu da yakından tanıyor, görüyor, hem de her gün.

Taksim Metrosu’nda beklerken, rayların öte tarafında, karşımızdaki duvarı süsleyen minyatürler onun eseri…

İşte, bakın, Fatih Sultan Mehmet‘in atını denize sürdüğü şu dev çini pano, hemen yanındaki Topkapı Sarayı, Rumeli ve Anadolu Hisarları, Boğaziçi’nin nazlı dalgaları, narin kıvrımlı bulutları, kuşlar, yelkenliler, ağaçlar… Başka duraklardaki av sahneleri, kalyonlar, leventler… Şu tek düze yolculuğumuzda, sanatla sokağın, geçmişle bugünün buluşup görsel şölene dönüştüğü anlar… Tabi bakmakla görmek arasındaki farkı bilenlere…

Önceki gün nefis bir sergiyle göz göze geldik.

Fatih Belediyesi‘nin iki sanat galerisinde birden; Cam Küp ve Kadırga‘da açılan ‘Yerle Gök Arasında Bir Nakkaş: Nusret Çolpan‘ sergisi, minyatür sanatının kendine has dünyasında, doyumsuz bir seyir zevki sunuyor ziyaretçilerine.

Bir başka minyatürde yine karlar altında Galata Mevlevihanesi, Mevlana Müzesi, Topkapı Sarayı, Kızkulesi… Beyazın masumiyeti… Göz nuruyla aydınlanan manzaralar, insanı mest eden, düşlere salan masalsı haller…

Her biri özel koleksiyonlardan toparlanmış; dolayısıyla Çolpan’ın eserlerini bir arada görme imkânını arasanız ancak böylesi bir sergide bulabilirsiniz.

Tanıyanlar için hatırlama, tanımayanlar için yepyeni hayal gücü ve buluşlarla minyatürü yarınlara taşıyan sanatçıyı keşif fırsatı veren sergiler bunlar… Adı bile güzel; Yerle Gök Arasında Bir Nakkaş

Akşam gazetesinde yayınlanan yazının tamamını okumak için tıklayın