Karanlıkta Bir Seda – Kani Karaca

Türk musikisinin icracısı, hâfız, mevlidhan ve ses sanatkârı Kâni Karaca, Fatih Belediyesi tarafından Nusret Çolpan Sanat Galerisi’nde düzenlenen ‘Karanlıkta Bı̇r Sadâ; Kâni Karaca’ sergisiyle anılıyor.

Açılışı 28 Ocak’ta gerçekleştirilip 28 Nisan’a kadar ziyarete açık sergide; Kâni Karaca’nın kendi ifadeleriyle hayat hikâyesi, hakkında söylenenler ve yazılanlar, bugüne kadar yayınlanmış ve tespit edilebilen plak, CD ve kasetleri, çeşitli özel eşyaları, hayatının çeşitli dönemlerindeki fotoğrafları yer alıyor.

 

“İSTANBUL ADINA KAYBETTİĞİMİZ NE VARSA ORTAYA ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Mehmet Ergün Turan, “Son devrin büyük ses sanatçılarından üstat Kani Karaca’yı anmak ve hatırasını yaşatmak amacıyla hazırladığımız sergiye teşrifleriniz için teşekkür ediyorum. Kâni Karaca, bizim kuşağın da dahil olmak üzere uzunca bir dönem genç nesillere, tüm dünyaya ve Türkiye’ye klasik ve dini musikimizi tanıtan lezzetini tattıran bir isimdir. Keyifle gezilecek çok güzel bir sergi oldu. Ben önceden de gezdim sergiyi, benim için çok duygusal bir ortamdı. Farklı bir sergileme oldu. Biz samimiyetle gayret edip bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Çünkü Fatih’e yakışan budur. Fatih, İstanbul demektir. İstanbul adına kaybettiğimiz ne varsa bunları tekrar bulmak istiyorsak buradan başlamak zorundayız. Köklerimizin birçoğu hala biraz silkelediğimizde hemen altından o cevher çıkıyor. Bir zamanlar cami fitlerinde çınlayan, radyolarda, televizyon ekranlarında adeta çağlayan tarihe mal olmuş bu sanatkâr, bundan sonra da inanıyoruz ki unutulmayacak” ifadelerini kullandı.